Projekty dřevostaveb a světlovod

Dostatek světla v interiéru dřevostavby je jedním ze základních podmínek zdravého bydlení. Jak světlo však dostat do místností nacházejících se uprostřed rodinného domu, což jsou nejčastěji chodby či šatny. 

Řešením je využití světlovodů. Lze je použít v podstatě kamkoli, např. kuchyně, ložnice, šatny, schodiště, obývacího či dětského pokoje, koupelny, sauny, které jsou navíc skvělou alternativou k energeticky náročnému umělému osvětlení.

 

Jak světlovody v dřevostavbě fungují?

Světlovod je pasivní osvětlovací systém schopný přenášet světlo na velké vzdálenosti s pomocí odrazů od vysoce reflexního povrchu. Skládá se ze tří na sebe navazujících částí: kopule nebo čtvercového rámu s pevným zasklením umístěným ve střeše, pevného tubusu a difuzéru rozptylujícího světlo do místnosti.

Tak může majitel každé dřevostavby dostávat do interiéru přirozené denní světlo po celý rok. Znamená to až 80% úsporu energie tam, kde by jinak muselo být umělé osvětlení.

 

Kolik v dřevostavbě získáme světla?

Konkrétní množství přivedeného světla závisí na počasí, roční době, sklonu střechy, orientaci ke světovým stranám, délce tubusu a počtu kolen. Optimální je umístit horní části světlovodu na nejvíce osluněnou část střechy - jih až západ. Světlovod přivede zdravé denní světlo i do stále modernějších dřevostaveb. Typ světlovodu se navrhuje tak, aby dodával dostatek světla i při zatažené obloze v zimě.

 

Střešní kopule na dřevostavbě

Podstatné rozdíly mohou být ve výkonnosti kopule. Hladké plastové kopule jsou dnes střídány mnohem kvalitnějšími tvrzenými plasty, které se již mohou srovnávat se sklem. Sklo je přirozeně odolné vůči slunci, nezmatní ani nezmléční, pokud se přece jen zašpiní, do skla se nečistota nevpeče, ale při prvním dešti se lehce smyje z povrchu.

 

Tubus hraje podstatnou roli

Účinnost světlovodu zásadně ovlivňuje kvalita tubusu, respektive jeho vnitřní zrcadlová plocha. Povrch je tvořen silně reflexní vrstvou a musí být dokonale hladký. Odrazivost kvalitních tubusů může dosáhnout více než 99%.