Dřevostavba a praxe

Pavel Gvoždiak – student 3 ročníku, Fakulta stavební ČVUT

 

Jako asi každý studenDřevostavba hrubá stavba t stavební fakulty jsem byl povinen si sehnat praxi z oboru. Největší problém v dnešní době je, že studentům se nikdo nechce věnovat, protože na to není čas. Ze zoufalosti jsem prohledával internet, až jsem narazil na firmu SPIRAX s.r.o., která nabízela praxi v oboru. Po zavolání a osobní návštěvě v kanceláři jsem byl přijat na praxi.

Firma SPIRAX s.r.o. je firmou se zaměřením výstavbu moderních a finančně dostupných dřevostaveb, zejména se specializací na bungalovy. Firma dodává rodinné domy na klíč.  Působiště společnosti je především Středočeský kraj.

Předmětem praxe byla vybrána jedna nízkoenergetická dřevostavba. Stavbu bungalovu jsme pozorovali od projektu, k zahájení výstavby. Tedy vylití základové desky až po předání investorovi.

Na stavbu se dojíždělo jednou týdně. Během týdne nám byla poskytována další fotografická podpora od společnosti, abychom byli plně v obraze. Od firmy jsme měli možný přístup ke všem technologiím a projektům, které firma používá. Na stavbě jsme proto mohli sledovat opláštění budovy kontaktním pláštěm Fermacell. Dřevostavba byla postavěna sloupkovou konstrukcí KVH hranolů, které má výhody ve vysoké přesnosti opracování. Od firmy nám byla poskytnuta projektová dokumentace a technická zpráva. Při návštěvách jsme sledovali, jak postupují práce dělníků, a mohli jsme vidět všechny důležité konstrukční detaily. Při každé návštěvě byl přítomen stavbyvedoucí stavby, který nám vždy řekl, co se odehrálo na stavbě a odpovídal nám na naše otázky týkající se výstavby a dalších problémů jako byl transport a externí dodávky.

S praxí jsem byl velmi spokojen. Firma mi věnovala svůj čas a snažila se mi předat co nejvíce vědomostí, co se týče výstavby, tak i jednání se zákazníky. Objasnila problémy mezi dodavatelem a investorem, které se vyskytují pří každé stavbě a jak jim co nejlépe přecházet. Tuto praxi bych doporučil každému, protože na firmě vidíte, že má o vás opravdu zájem a má zájem i o vaše nápady, ať jsou jakékoli. Protože je to střední firma, panuje tam příjemná osobní atmosféra. Firma nabízí i spolupráci do budoucna a pro absolventy praxe i pomoc s bakalářskou prací, pomoc a další spolupráci v současné době využívám.                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                           Pavel Gvoždiak