Náklady na energie

 

Bungalov Malachit s masážní vanouČasto se setkáváme s dotazem, jakou spotřebu bude mít nízkoenergetický dům, který bude napojen čistě na elektrickou energii.

 

Je potřeba zohlednit, že větší spotřebou elektřiny se stáváte zajímavým zákazníkem dodavatele elektrické energie. Díky tomu je Vám umožněno uzavřít smlouvu na nízký tarif, kdy 20 – 22 hodin využíváte levnou sazbu.

 

Firma Fénix, která je dodavatelem topného podlahového systému, prováděla průzkum provozních nákladů spotřeby od roku 2006 až po součastnou dobu.

 

Zohledněna byla cena elektrické energie v daném roce a vždy s přihlédnutím na aktuální cenu 1kW/h.

 

Ukažme si na několika případech, jak vychází náklady na vytápění u konkrétních nízkoenergetických rodinných domů.

 

Přízemní rodinný dům, typ bungalov se zastavěnou plochou 135m2 a vytápěnou obytnou plochou 122m2 vycházela v roce 2007 na měsíční částku 1 177,-Kč a to včetně DPH.

V roce 2014 byly vypočteny náklady ve výši 1 849,-Kč, včetně DPH, za celý rok činily náklady celkem 22.195,-Kč.

 

Druhým příkladem byl podkrovní rodinný dům o zastavěné ploše 77,2m2 a vytápěná plocha domu 119,5 m2 (přízemí a podkroví).

Měsíční spotřeba tohoto domu byla v roce 2010 ve výši 1 423,-Kč. V roce 2014 byla měsíční spotřeba

1 912,-Kč, roční spotřeba tedy nepřesáhla částku 22.938,-Kč včetně DPH.

 

Posledním příkladem byl podkrovní rodinný dům o zastavěné ploše 122,8m2 a vytápěná plocha domu 186,7m2 (přízemí a podkroví).

Měsíční spotřeba tohoto domu byla v roce 2008 ve výši 2.073,- Kč. V roce 2013, kdy se zvýšila cena elektrické energie, byla měsíční spotřeba 2.432,-Kč, roční spotřeba tedy nepřesáhla částku 29.184,- Kč včetně DPH.

 

Uvedené domy jsou vedeny v sazbě D45, s hlavními domovními jističi 3x25A.

 

Provedená měření firmou Fenix byla měřena podružným elektroměrem a roční spotřeby elektřiny v rodinných domech činili pouze 30% z celkové spotřeby energie.

 

Pokud bychom rozdělili spotřebu energie podle objemu, seřadili bychom porovnání nákladů v následujícím žebříčku:

 

1. – výtápění

2. – spotřeba teplá vody

3. – ostatní elektrické spotřebiče

4. – paušální platba

5. – investice a údržba

Levná elektřina pro dřevostavby

Výběr dodavatele elekřínyNěkteří z budoucích majitelů dřevostavby se pozastaví nad naším doporučením, vytápět dům elektřinou. Ale to jsme si ale již vysvětlili v sekci Více o dřevostavbách.

 

V posledních letech je to stále stejná písnička. S každým rokem zdražení elektřiny a plynu. V mezi čase pak ještě další změny cen, občas malé snížení, většinou daleko citelnější zvýšení. Nelze se proto ubránit dojmu, že distributoři energií tak trochu zneužívají svého postavení na našem trhu k neúměrnému zisku.

 

Pro Vás jako drobného spotřebitele je však zatím nejlepší pomocí lépe hospodařit s energií což Vám dřevostavby umožňují již svou technologií výstavby a díky tomu úsporám ve spotřebě. Vložená investice do výstavby se Vám po zdražení energie rychleji vrátí. V delší perspektivě je důležitá i volba dodavatele elektřiny. Sami teď můžete porovnat nejvýhodnější tarif.

 

   Použijte odkaz zde:   elektrické energie